Jest to choroba grzybowa wywołana przez Taphrina Deformans, która atakuje brzoskwinie, nektarynki i morele.

Jak rozpoznać chorobę?

Objawy są dość charakterystyczne. Liście zaatakowanej rośliny stają się silnie zdeformowane i kruche. Pojawiają się na nich wybrzuszenia i zgrubienia. Kolor z zielonego zmienia się na żółty bądź brunatny. W przypadku silniejszej infekcji liście mogą opadać przedwcześnie. W takiej sytuacji drzewko próbuje się ratować i wypuszcza liście po raz drugi w sezonie wegetatywnym, co jest dla niej bardzo osłabiające. Taka roślina może w późniejszym czasie wykazywać spowolniony wzrost oraz mniejszą odporność na warunki atmosferyczne i choroby.

Jak już zostało wspomniane, chorobę wywołują grzyby Taphrina Deformans. Zimują one w postaci zarodników pod łuskami pąków, w zagłębieniach kory oraz na pędach. Wczesną wiosną, gdy temperatury rosną, zimujące patogeny atakują rozwijające się, młode pączki. W trakcie okresu wegetacji nie dochodzi do infekcji wtórnych.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Zwalczanie i profilaktyka

Zapobieganie chorobie obejmuje przede wszystkim profilaktyczne stosowanie preparatów grzybobójczych. Ważna jest pora wykonywania zabiegu. Pierwszy należy wykonać wczesną wiosną, gdy na drzewie pojawią się pączki, ale jeszcze nie zaczną pękać, a temperatura będzie powyżej 6 stopni Celsjusza. Gdy pękną, zarodniki przedostaną się do środka i zainfekują tkankę roślin, także będzie już za późno. Wiosną można wykonać do trzech oprysków co około dwa tygodnie. Kolejny i ostatni jesienią, po opadnięciu liści.

Stosowanie preparatów grzybobójczych może nie uratować rośliny, jeżeli nie wstrzelimy się w odpowiedni etap cyklu rozwojowego Taphtina Deformans, jednak powstrzyma to rozprzestrzenienie się choroby na inne drzewa w ogrodzie. Zainfekowane części rośliny należy odciąć i spalić, tak samo liście, które opadną z drzewa. Niewskazane jest wrzucać ich do kompostownika, ponieważ najprawdopodobniej nadal bytują na nich zarodniki.

Preparaty na kędzierzawość liści brzoskwini:

Miedzian 50 WP oraz Miedzian Extra 350 SC – mimo że to fungicydy, są dopuszczane do stosowania w uprawach ekologicznych

Syllit 65 WP

• Jesienią można wspomóc roślinę, wykonując bardzo dokładny oprysk z 5% roztworu mocznika

Powiązane produkty

Środki ochrony roślin

Miedzian Extra 350 SC owoce 30 ml, Target

Target
007390
19,99 zł
Opakowanie: 30 ml szerokie spektrum działania skuteczny w walce z chorobami grzybowymi dopuszczalny w rolnictwie ekologicznym Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).
Środki ochrony roślin

Syllit 65WP na kędzierzawość i parch 10 g Substral

Target
573001
14,99 zł
Opakowanie: 10 g zwalcza choroby grzybowe  skuteczny na kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni i gruszy, plamistość liści działa zapobiegawczo i interwencyjnie Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.