Lawenda to roślina wieloletnia ciesząca się dużą popularnością. Zawdzięcza to przede wszystkim jej zapach, wygląd oraz długi okres kwitnienia (od czerwca do października). Oprócz aspektu ozdobnego, posiada także cechy relaksujące, działa antystresowo i uspakajająco.

Uprawa lawendy w ogrodzie

Lawenda potrzebuje odpowiedniego podłoża do prawidłowego rozwoju. Najlepsze warunki tworzy lekka i przepuszczalna gleba o zasadowym odczynie pH. Do wzbogacenia ziemi można zmieszać ją z piaskiem oraz użyć kompostu lub specjalnego nawozu. Lawendę sadzi się w okresie od marca do maja, na ciepłe i nasłonecznione stanowisko. Między sadzonkami należy zachować odstęp 40-50 cm.

Lawenda

Uprawa lawendy w doniczce

Lawenda uprawiana w doniczce także potrzebuje lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na spód doniczki warstwy z keramzytu lub potłuczonej ceramicznej doniczki. Zabieg ten zapewnia odpowiedni drenaż. Ważne także jest regularne podlewanie, ale w małych ilościach, ponieważ lawenda nie lubi zbyt mokrego podłoża.

Nie należy moczyć liści, ponieważ mogą być bardziej narażone na choroby grzybowe. Na zimowy okres doniczkę najlepiej jest przechowywać w chłodnym miejscu, ograniczając podlewanie. Można także zadołować pojemnik w ziemi, okrywając go.

Uprawa lawendy w doniczce

Jak przycinać lawendę (na wiosnę i na zimę)

Cięcie lawendy jest dla niej bardzo ważnym zabiegiem, pozwalającym na lepszy wzrost. Należy przycinać ją dwa razy w roku, bądź na przemian. Pierwsze cięcie wykonuje się wczesną wiosną. Usuwa się wtedy wszystkie uszkodzone, chore i przemarznięte pędy, a także nadaje się krzewowi odpowiedni kształt. Przycina się młode, niezdrewniałe pędy, skracając je o połowę długości. Najlepiej jest nadać lawendzie kształt kuli, który zapewni każdej części rośliny dostęp do światła.

Zimowe przycinanie można zacząć wczesną jesienią. Zabezpiecza ono roślinę przed mrozem, wzmacniając ją. Cięcie to wykonuje się w taki sam sposób jak wiosenne.

Dodatkowo lawendę można przyciąć latem, po przekwitnięciu. Ma ona szansę na ponowne zakwitnięcie w tym samym roku. Należy wtedy usunąć jedynie uschnięte kwiaty, bez skracania łodygi.

Pielęgnacja lawendy (na wiosnę)

Po przycinaniu lawendy warto pamiętać o jej nawożeniu. Raz w tygodniu, przez kilka tygodni można zasilić ją nawozem naturalnym, lub takim przeznaczonym dla lawendy. Dobry nawóz dostarczy roślinie odpowiednich składników odżywczych, sprzyjających wzrostowi rośliny, a także obfitemu kwitnięciu. W późniejszych miesiącach, nawożenie można ograniczyć, stosując odżywki raz na kilka tygodni oraz w małych ilościach, ponieważ roślina ta woli glebę mało żyzną.

Przycinanie lawendy jesienią

Powiązane produkty

Podłoża i dodatki

Podłoże do lawendy 10 L Compo

Compo
129415
17,70 zł
Opakowanie: 10 L Podłoże przeznaczone jest do lawendy, nadaje się również do powojników, lilaków, bukszpanów oraz skalniaków. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.