Monstera to roślina, a precyzyjniej ujmując rodzaj pnącza, które owładnęło serca sympatyków kwiatów domowych. Jej imponujące, wręcz spektakularne liście, stanowią wspaniałą dekorację dla każdego wnętrza. Istnieje blisko 50 gatunków tych oryginalnie wyglądających roślin, które dla swoich posiadaczy zyskują wartość kolekcjonerską. Decydując się na zakup monstery, sięgamy po wskazówki pielęgnacyjne, by zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju. Jednym z ważnych czynników jest odpowiednie podłoże, które warto zapewnić podczas każdego przesadzania. W przypadku młodej rośliny, czynność tę powinniśmy wykonywać raz w roku, najlepiej w okresie wiosennym.

Co to jest bigos do monstery?

Mianem „bigos” określamy specjalistyczną mieszankę podłoża, perlitu, keramzytu, piasku kwarcowego i chipsów kokosowych. Taka postać ziemi sprawdzi się do wielu roślin doniczkowych, w tym do omawianej monstery. Doskonale napowietrza korzenie, chroniąc je przed gniciem. Lekkość tej mieszanki ułatwia nie-przelewanie, którego nie tolerują monstery. Nadmiar wody może bowiem powodować niechciane żółknięcie liści.

Rolę „bigosu” doskonale odgrywa np. gotowe podłoże do monstery marki Westland. Lekka mieszanka uwzględnia wspomniane wyżej elementy składowe, uzupełnione o startową ilość nawozu. W ziemi od Westland znajdziesz także specjalne granule palonej gliny. Dzięki jej porowatej powierzchni zarówno wilgoć jak i składniki odżywcze na długo utrzymują się w podłożu.

Monstera - jakie podłoże

W praktyce możemy skorzystać z gotowego rozwiązania lub stworzyć własną mieszankę, korzystając z poszczególnych elementów.

Jaką rolę spełniają poszczególne składniki podłoża do monstery?

Perlit – materiał kwarcowy pochodzenia wulkanicznego o porowatej strukturze, nieco przypominającą powierzchnie gąbki. Doskonale magazynuje wodę, dzięki czemu przyczynia się do utrzymania właściwej wilgotności. Obecność perlitu napowietrza ziemię.

Włókna kokosowe (chipsy kokosowe) – lekkie i bardzo dobrze przepuszczalne, co odgrywa ważną rolę w uprawie monstery. Świetnie chłoną wodę i posiadają właściwości drenażowe.

Wermikulit – poprawia strukturę podłoża i jego napowietrzenie. Spulchnia glebę, w wyniku czego korzenie monstery mogą swobodniej oddychać. Obecność wermikulitu potęguje działanie nawozów.

mieszanie podłoża do monstery

Powiązane produkty

Nawozy do roślin kwitnących

Biohumus do roślin zielonych 1l

Biopon
302952
12,90 zł
Opakowanie: 1 litr środek organiczny - z hodowli dżdżownic kalifornijskich koncentrat do rozcieńczania rośliny domowe, balkonowe, ogrodowe
Dodatki do podłoży

Perlit ogrodniczy 5 L

Target
010840
15,50 zł
dodatek do ziemi i podłoży uprawowych produkt pochodzenia naturalnego porowaty minerał wulkaniczny posiadający właściwości pochłaniające wodę oraz składniki pokarmowe frakcja: 1-6 mm Opakowanie: 5 litrów

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.