Krzaki borówki amerykańskiej, ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne, stały się częstym elementem naszych ogrodów. Aby zapewnić sobie ich obfite plonowanie, warto zadbać o podstawowy zabieg pielęgnacyjny, jakim jest przycinanie borówki. Kiedy powinniśmy to robić?

Luty-marzec

Za optymalny czas na przycinanie krzewów borówki uważa się przełom lutego i marca, w okresie spoczynku roślin. Jak zawsze wszystko zależy od aktualnych warunków pogodowych, które niejednokrotnie decydują o ostatecznym terminie zabiegów. Powinniśmy poczekać, aż ryzyko wysokich mrozów minie, a okres wegetacji jeszcze się nie rozpoczął. Nie przycinajmy krzaków, które rozpoczęły kwitnienie, gdyż może to osłabić owocowanie i zaburzyć prawidłowy wzrost.

Cięcie jesienne

Rzadziej poleca się wykonywanie zabiegów cięcia borówki jesienią, ze względu na większe ryzyko przemarzięcia roślin. Podejmuje się je najczęściej wobec odmian wcześnie owocujących (np. Duke, Spartan, Bluetta). W tym czasie łatwo rozpoznać osłabione pędy, które dość wyraźnie przebarwiają się na kolor czerwony. Możesz to wykorzystać nawet jeśli nie decydujesz się na jesienne przycinanie! Oznacz słabe pędy i usuń je w lutym lub marcu.

Krzaki borówki amerykańskiej

Jak należy ciąć borówkę?

  • Cięcie po posadzeniu – zależy od terminu w jakim dokonaliśmy nasadzenia
  • - Wczesna wiosna (marzec, kwiecień) – przycinamy dla skorygowania liczby pędów i nadania odpowiedniej formy - późna wiosna i lato – usuńmy jedynie kwiatostany, które utrudniają silne ukorzenianie rośliny - jesień – z zabiegami cięcia poczekajmy do zakończenia najbliższej zimy
  • 2-letnie krzewy borówek:
  • - mało wyrośnięte krzewy wymagają silniejszego cięcia. Zostawmy 3 najmocniejsze pędy i skróćmy je nad 2-3 pąkiem od ziemi. - dobrze wyrośnięte krzewy prowadzimy z 3-5 pędami, które powinniśmy skrócić do 25-30 cm od ziemi. Słabe pędy usuwamy.
  • 3-letnie krzewy borówek:
  • - jeśli nasze 3-letnie krzaki borówki są silne, gdyż udało im się rozwinąć mocny system korzeniowy nie wymagają mocnego cięcia. Ograniczmy się do skrócenia samych wierzchołków i drobnych przyrostów
  • 4-letnie i starsze krzewy borówek:
  • W przypadku dorosłych roślin dbajmy o cięcie prześwietlające, by zapewnić dostateczny dostęp słońca i odpowiedni przepływ powietrza. Nasz krzew powinien mieć 5-8 silnych pędów szkieletowych, które należy wymieniać poprzez wycinanie w pierwszej kolejności tych najstarszych.
  • Cięcie odmładzające – to zabieg przeprowadzany na starych krzewach (ponad 15-letnich), mający na celu silne cięcie pobudzające. Wykonujemy go w lutym lub marcu, przycinając wszystkie pędy do 30 cm od ziemi. Należy pamiętać, że w pierwszym roku od przycięcia wytworzą się nowe silne pędy, ale pozbawione owoców, na które będzie trzeba poczekać do następnego sezonu. Aby tego uniknąć możemy przeprowadzić cięcie odmładzające najpier na połowie krzewu.
Obfite plony borówki

Powiązane produkty

Signum 33 WG wiśnia, borówka, orzech 10 g, Target
Obecnie brak na stanie
Środki ochrony roślin

Signum 33 WG wiśnia, borówka, orzech 10 g, Target

Target
003811
18,25 zł
Opakowanie: 10 g (na 15 litrów wody) zwalcza choroby grzybowe roślin działanie systemiczne, krążąc z sokami szerokie spektrum działania Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.