Odpowiedź brzmi: wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem hortensji mamy do czynienia. Wyróżnia się kilka odmian, które różnią się między sobą preferencjami w tej kwestii. Hortensje dzielą się na te, które kwitną na pędach jednorocznych (tegorocznych) i dwuletnich (ubiegłorocznych).

Hortensje kwitnące na pędach jednorocznych:
• hortensja bukietowa
• hortensja krzewiasta/drzewiasta

Hortensje kwitnące na pędach dwuletnich:
• hortensja ogrodowa
• hortensja dębolistna

Przycinanie hortensji

Przycinanie hortensji kwitnących na pędach jednorocznych:

Takie hortensje przycinamy każdego roku. Można to robić jesienią tuż po przekwitnięciu kwiatostanów, ale nic się nie stanie, jeżeli poczekamy z zabiegiem do wiosny. Pozostawienie kwiatów jest nawet wskazane w zimniejszych rejonach Polski. Kwiaty na hortensji nie opadają samodzielnie. Zostawienie ich na czas zimy, by pokryły się szronem bądź śniegiem, może być piękną ozdobą ogrodu w tym chłodnym, ponurym czasie, gdy niewiele na zewnątrz się dzieje. Jeżeli zdecydujemy się na cięcie wiosną, należy to zrobić przed rozwinięciem się liści.

Hortensję bukietową przycina się na mniej więcej 2/3 jej wysokości. Hortensję drzewiastą można ciąć silniej, pozostawiając około 30 cm. Dodatkowo wycina się całkowicie pędy słabe, przemarznięte i cienkie. Bez corocznego przycinania, hortensje bukietowe i krzewiaste może kwitnąć coraz słabiej.

Przycinanie hortensji kwitnących na pędach dwuletnich:

Tych hortensji nie przycinamy. Doprowadzi to do niepojawienia się kwiatów w danym roku. Jest tak dlatego, że hortensje dębolistne i ogrodowe kwitną na pędach dwuletnich, czyli zawiązki kwiatów i liści pojawiają się rok wcześniej, niż samo rozwinięcie ich. Same przekwitnięte główki kwiatowe można usunąć jesienią lub wczesną wiosną, jednak zalecany jest drugi termin. Raz, że suche kwiaty hortensji wyglądają dekoracyjnie, dwa są dodatkową ochroną przed zimą.

Co 3-4 lata wykonuje się cięcie prześwietlające, czyli usuwa najstarsze pędy, by odmłodzić krzew.

Powiązane produkty

Nawóz do hortensji

Nawóz do hortensji 350 g Magiczna Siła

Substral
101037
25,90 zł
Opakowanie: 350 g utrzymuje odpowiednie pH gleby zapewnia obfite kwitnienie wzmacnia wybarwienie kwiatostanów wydajny, starcza na 350 l roztworu
sekator do gałązek sekator do gałązek 2
Obecnie brak na stanie
Sekatory, piły i nożyce

Sekator ręczny do kwiatów 10 mm Fiskars

Jufisto
110824
62,90 zł
Opakowanie: 1 sztuka hartowane ostrza  ergonomiczna rączka z powłoką Softgrip, zwiększa komfort i kontrole  do kwiatów, gałązek dostosowane do lewo i prawo ręcznych  kolor czarno-pomarańczowy  zachowanie ostrości podczas częstego użytkowania 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.