Wieloskładnikowe nawozy to uniwersalne środki, nadające się z powodzeniem do szerokiej grupy roślin. Warto posiadać je w swoim ogrodowym warsztacie. Ich zbilansowany skład pozwala zasilić większość uprawianych gatunków i nie powodować efektu przenawożenia. Chętnie sięgają po nie początkowi ogrodnicy, którzy nie posiadają jeszcze wprawy w dobieraniu dedykowanych rozwiązań.

Wśród podstawowych składników obecnych w takim nawozie, znajdują się: azot, fosfor i potas. Obecność substancji organicznych dodatkowo poprawia strukturę gleby. Uniwersalne środki mogą zasilać uprawy warzywne, rabaty kwiatowe, zioła a także sporą część roślin doniczkowych.

Nawozy wieloskładnikowe dostępne są w wielu postaciach, dlatego możesz dobrać rozwiązanie wygodne dla siebie. Najczęściej wybieranym wariantem jest nawóz granulowany. Z ich użyciem z łatwością przygotujesz podłoże pod siew lub rozsadę. Wystarczy delikatnie przekopać ziemię po wcześniejszym równomiernym posypaniu jej granulatem, by ten delikatnie schował się pod jej wierzchnią warstwą. Chcąc nawieź rosnące już rośliny, obsypujemy je dokoła, zwracając uwagę by nie posypywać liści, na których mogłyby niechcący pozostać. Z praktycznych względów proces ten lepiej wykonywać w słoneczne dni, kiedy rośliny nie są mokre od deszczu.

Popularnym i cenionym przez profesjonalistów uniwersalnym nawozem ogrodniczym jest Yara Mila Complex. Posiada wszechstronne zastosowanie i wysoką skuteczność.

Nawóz wieloskładnikowy uniwersalny

Nawozy uniwersalne w płynie to opcja bardzo wygodna do stosowania w domu. Po zasileniu płynną postacią środka, ziemia nie wymaga przekopywania, jak to bywa w przypadku granulek.

Kiedy sięgać jednak po nawozy dedykowane?

Z pewnością takim przypadkiem będzie posiadanie ziemi o niewłaściwym pH w stosunku do sadzonych lub już posadzonych roślin. Tylko odpowiednio dobrane nawozy, dopasowane pod konkretne potrzeby określonych gatunków, mogą poprawić jakość gleby, czyli obniżyć lub podwyższyć pH. Przykładem mogą być iglaki czy inne rośliny kwasolubne tj. rododendrony, azalie, wrzosy czy wrzośce. Stosowanie dedykowanego nawozu pozwoli utrzymać prawidłowe pH gleby, które ma kluczowy wpływ na kondycję tych roślin.

Odpowiednią przygotowaną mieszankę warto zastosować także w stosunku do trawników. Podczas ich pielęgnacji koncentrujemy się na sile wzrostu, zagęszczaniu, wybarwieniu a nie obfitym kwitnieniu, dlatego postawmy na rozwiązania przeznaczone właśnie do tych właściwych zadań.

Warto zwrócić szczególną uwagę także na niektóre gatunki roślin domowych, które posiadają nieco wyższe wymagania. Wśród nich będą chociażby popularne storczyki, czy sukulenty.

Stosowanie nawozów w płynie do pielęgnacji roślin doniczkowych

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.