Przycinanie krzewów ozdobnych jest obok nawożenia czy podlewania, niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, mającym ogromny wpływ na prawidłowy rozwój rośliny. Jeśli go zbagatelizujemy czy pominiemy, z pewnością osłabimy kondycję krzewów, które takiego przycinania oczekują.  Dobrze wykonane i regularne cięcie wpływa bowiem na obfitość kwitnienia i plonowania, a także prawidłowy wzrost rośliny.

Najczęściej w ogrodzie wykonujemy cięcia pielęgnacyjne, a więc coroczne usuwanie uszkodzonych i chorych pędów. Zabiegi te wykonujemy w lutym i marcu. Jeżeli dopiero co posadziliśmy roślinę (wczesną wiosną czy jesienią) możemy rozpocząć wstępne formowanie jej kształtu, np. poprzez odcięcie wystających poza jej obrys pędów.

Cięcie odmładzające – to szczególny rodzaj cięcia, dotyczący starszych roślin, które straciły swój atrakcyjny wygląd i są zaniedbane czy zdziczałe. Należy pamiętać, że w praktyce jest to na tyle radykalne cięcie, że nie każdy krzew ozdobny powinien być poddawany takiemu zabiegowi. Nie róbmy tego w przypadku krzewów tj. forsycja, złotokap czy tawuła.

Roślina przycięta na 30-60 cm od ziemi wymaga później szczególnej opieki. Musimy liczyć się, że być może nie zakwitnie ona nawet przez kilka sezonów. Cięcie odmładzające wykonujemy w lutym i marcu.

Przycinanie krzewów ozdobnych

Kiedy nie dociera słońce

Bywają przypadki gdy krzewy ozdobne posiadają dużą ilość gęsto rozmieszczonych pędów, w wyniku czego do niektórych miejsc w ogóle nie docierają promienie słoneczne. W takich sytuacjach zaleca się wykonać tzw. cięcie prześwietlające, czyli usunięcie pędów zasłaniających głębsze fragmenty roślin. Równomierne nasłonecznienie sprzyja kwitnieniu oraz zwiększa odporność na choroby czy szkodniki.

Ważne jest aby cięcia dokonać we właściwym momencie, tzn. jeśli roślina kwitnie przed rozwojem liści, należy zaczekać do przekwitnięcia by nie usunąć pędów z pąkami. Cięcia prześwietlające wykonujemy w lutym i marcu.

Ostatnim rodzajem cięcia, związanego z estetycznym wyglądem rośliny, jest cięcie formujące. Jego celem jest nadanie atrakcyjnego i regularnego kształtu koronie krzewu. Takie zabiegi możemy wykonywać podczas całego okresu wegetacyjnego.

Pamiętajmy, że każde cięcie to ingerencja w roślinę, a miejsca cięcia (szczególnie większe powierzchnie) należy zabezpieczyć odpowiednim preparatem, by zapobiec przeniknięciu patogenów.

Przycinanie formujące

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.