Ćma bukszpanowa w Polsce żeruje wyłącznie, jak nazwa wskazuje, na bukszpanach. Za największe szkody odpowiadają właściwie jej larwy, które w ciągu kilku tygodni są w stanie przynieść wielkie zniszczenia na całych krzewach. Na szczęście, dostępnych jest wiele skutecznych środków na zwalczanie tych szkodników, od pułapek po pestycydy.

Stadia ćmy bukszpanowej

Ćma to ostatnie stadium rozwojowe szkodnika. W pełni dorosłe osobniki osiągają do 4 cm rozpiętości skrzydeł. Wyróżniają się ich barwą – są mlecznobiałe (rzadziej brązowe), z połyskiem i ciemnobrązowym obramowaniem. Ćmy trudno spotkać na bukszpanach w towarzystwie swojego młodszego pokolenia, ponieważ aktywne są tylko nocą. Sama ćma nie jest niebezpieczna dla bukszpanów, ale poprzez szybkie rozmnażanie, potrafi wydać nawet 3-5 pokoleń w roku. Dorosła samica składa jaja od spodu liścia, gdzie po kilku tygodniach przejdą w stadium gąsienicy. Larwy są koloru zielonego, z brązowymi paskami (w późniejszej fazie ciemnieją), osiągają 4 cm długości.

Właśnie w tym stadium wyrządzane są największe szkody, ponieważ żerujące młode osobniki szykują się do przepoczwarzenia. Zjadają nie tylko liście, ale także niezdrewniałe jeszcze młode pędy. W ciągu kilku tygodni potrafią przyczynić się do obumierania całych krzewów. Dodatkowo, larwy także tworzą wełnistą powłokę, przypominającą pajęczynę. Na okres zimowy, gąsienice hibernują między liśćmi.

Jak wygląda ćma bukszpanowa

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Najlepszym okresem na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest kwiecień – maj.

Naturalnym preparatem na walkę ze szkodnikiem będzie Lepinox Plus. Zawiera naturalne szczepy bakterii, dlatego jest w pełni bezpieczny do stosowania na uprawach ekologicznych. Zainfekowane bakterią gąsienice przestają jeść, po czym w ciągu 72 godzin umierają. Środek sprawdza się także na wszelkie inne gatunki gąsienic. Można stosować go przez cały okres wegetacyjny, maksymalnie trzy razy. Lepinox posiada krótki okres karencji.

Kolejną naturalną propozycją jest NeemAzal – T/S, w formie koncentratu rozpuszczanego w wodzie. Można stosować go jako oprysk lub do podlewania podłoża. Działa na różne gatunki gąsienic, chrząszcze, miodówki, mszyce itd.

Jeżeli naturalna preparaty nie sprawdzą się, można zastosować jeden z mocniejszych środków dostępnych na rynku – Mospilan 20SP. Środek w postaci proszku rozpuszczalnego w wodzie, zwalcza szerokie spektrum szkodników, w tym gąsienice, mszyce, tarczniki, wciornastki, opuchlaki itd. Do stosowania także na warzywach, roślinach ozdobnych i owocach.

Metodą, która nie wykorzystuje oprysku jest pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową. Działa na męskie, dorosłe osobniki (ćmy). Zachęcone zapachem samicy, który zastosowany jest jako przynęta, wchodzą do pułapki, bez możliwości wydostania się. W ten sposób, ograniczone zostanie rozmnażanie ćmy. Pułapka jest wielokrotnego użycia, wystarczy co kilka tygodni wymieniać wkład. Można umieścić ją w ziemi lub na gałęzi, w pobliżu zainfekowanej rośliny. Ten sposób pozwala także na monitorowanie pierwszych objawów występowania szkodnika.

Ćma bukszpanowa

Profilaktyka – jak nie dopuścić do inwazji ćmy

Najważniejsze jest systematyczne przeglądanie krzewów bukszpanu. Jeżeli liście są nadgryzione, części rośliny uschnięte i między łodygami widnieją gęste pajęczyny – są to oznaki żerowania ćmy bukszpanowej.

Gdy szkodniki pojawiają się w znikomej ilości, można spróbować zwalczać je mechanicznie – po prostu pozbywać się zainfekowanych liści (na których umieszczone są już jaja). Ważne, żeby takie części od razu utylizować.

Innym sposobem będzie otrząsanie krzewów, w celu zrzucenia gąsienic na grunt. Powrót na liście będzie dla nich niezwykle utrudniony lub niemożliwy. Można także wykorzystać do tego strumień z węża ogrodowego. Pod krzew warto podstawić kawałek materiału, który ułatwi pozbycie się kilku osobników na raz. Pomimo, że ćma bukszpanowa w Polsce jest stosunkowo nowym gatunkiem, zdążył on już zyskać swoich wrogów. Szkodniki są świetnym pokarmem dla dzikich ptaków, np. sikorek, wróbli, mazurków, oraz domowego ptactwa – kur. Warto założyć im budki lęgowe, dostarczając im pokarmu.

bukszpan

Powiązane produkty

13,99 zł
Opakowanie: 2,4 g / 10 g zwalcza szkodniki na bukszpanie chroni bukszpan przed gąsienicami skuteczny i szybki w działaniu Cena za wybrane opakowanie. Wybierz opakowanie z listy poniżej.  Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.