Opuchlaki to małe, nielotne chrząszcze, które żerują na dolnych partiach liści. Spotkać je można głównie nocą, na truskawkach, poziomkach, roślinach ozdobnych oraz innych drzewach i krzewach owocowych. Groźne są także ich larwy, które niszczą korzenie i bulwy w ziemi. Bez podjęcia natychmiastowego działania, szkodniki mogą się szybko rozprzestrzenić po ogrodzie, niszcząc nawet trawnik. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze środki na ich zwalczanie oraz profilaktykę.

Cechy charakterystyczne opuchlaka

Chrząszcze te zwykle osiągają 10-15 mm. Wyposażone w ciemny pancerz, z charakterystycznym jasnym wzorkiem i silnymi odnóżami. Występuje kilka gatunków opuchlaka, które różnią się ubarwieniem oraz miejscem występowania.

Najczęstsze odmiany to:

• opuchlak truskawkowiec – występuje na krzewach truskawek, poziomek
• opuchlak rudonóg – żeruje na krzewach i drzewach owocowych
• opuchlak lucernowiec – występuje na chmielu oraz truskawkach
• opuchlak liliowiec – szkodnik roślin ozdobnych

Szkodniki te występują także na innych roślinach ozdobnych oraz zielonych, na przykład rododendronach, azaliach, bluszczach itd. Żerują głównie na dolnych częściach roślin. O ich występowaniu świadczą dziury w liściach oraz pąkach kwiatowych, co prowadzi do zahamowania wzrostu, a w końcu usychania. Larwy opuchlaka żyją w ziemi, podgryzając korzenie i bulwy roślin.

Jak wyglądają opuchlaki

Jak prawidłowo walczyć z opuchlakiem?

Opuchlak to szkodnik trudny do zwalczania, potrafi żerować na roślinach w każdym swoim stadium. Uodparnia się na zbyt częste opryski, dlatego warto stosować różne środki. Specjalnie dostosowane produkty będą najwygodniejszym i najszybszym sposobem.

Jednym z najmocniejszych środków będzie Mospilan 20 SP. Skutecznie działa na szeroką gamę szkodników, w tym oczywiście na opuchlaki w każdym stadium rozwoju. Preparat w formie proszku do sporządzenia zawiesiny. Oprysk najlepiej zastosować dolistnie i doglebowo, późnym wieczorem. Nie jest to środek naturalnego pochodzenia, dlatego zawiera okres karencji.

Świetnym ekologicznym preparatem na zwalczanie opuchlaków oraz ich larw jest P-Drakol z serii naturalnej firmy Target. Zawiera dobroczynne bakterie, działa doglebowo. Do stosowania na trawnikach, ale także roślinach ozdobnych, warzywach i owocach. Najlepsze efekty uzyska się przez zmieszanie preparatu z glebą. Dodatkowo, P-Drakol przyczynia się do prawidłowego ukorzenienia trawnika oraz jego regeneracji. Ważne jest, żeby oprysk zastosować co najmniej dwa razy w sezonie.

Opuchlaki mogą być zwalczane wyciągiem z wrotyczu. Można go zrobić domowym sposobem, z wykorzystaniem suszonego lub świeżego wrotyczu oraz odpowiednią ilością wody. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do tego kwiatu, dostępny jest gotowy produkt – ekstrat z wrotyczu marki Target. W naturalny sposób odstrasza opuchlaki, drutowce, pędraki czy nicienie. Można stosować go na roślinach ozdobnych, warzywach i trawniku – doglebowo i dolistnie. Oprócz oprysku z wrotyczu można także zastosować oprysk z czosnku. Zalany wodą, najlepsze efekty przyniesie po podlaniu podłoża.

Larwa opuchlaka

Profilaktyka – jak powstrzymać nawrót szkodników?

Rośliny po inwazji szkodników na długi czas mogą utracić dobrą kondycję. Warto o nie zadbać, stosując profilaktycznie środki przeciwgrzybowe. Świetnie sprawdzi się naturalny preparat grzybobójczy z Bros. Gotowy do użycia, regularnie stosowany zmniejsza ryzyko nawracania chorób.

Po zabiegach warto także odkazić podłoże, używając do tego Magnicur Energy. Można stosować go na roślinach ozdobnych, warzywach i owocach (nawet na tych wyjątkowo osłabionych i delikatnych). Jesienią, gdy opuchlaki szukają ciepłego miejsca wśród opadłych liści, warto je wygrabić spod roślin, następnie zutylizować. W przypadku larw, zagrzebują się one w podłożu, dlatego poleca się przekopać ziemię.

Powiązane produkty

Na choroby

Magnicur extra 15 ml Protect Garden

Protect Garden
363959
36,90 zł
Opakowanie: 15 ml preparat grzybobójczy, zapobiega bądź zwalcza choroby odkaża glebę zastosowanie na rośliny ozdobne i jadalne Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).
Na szkodniki

Preparat przeciwko opuchlakom 10 g Agrecol

Agrecol
003953
43,09 zł
Opakowanie: 10 g Preparat stwarza niekorzystne warunki do rozwoju larw opuchlaka w uprawie roślin, dzięki mikroorganizmom i wyciągom z roślin, poprawia jakość gleby skutkując lepszymi zbiorami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.