Nawóz do hortensji
Hortensje to jedne z popularniejszych krzewów ogrodowych, których znakiem szczególnym są piękne i okazałe kwiatostany. To właśnie z powodu kwiatów powinniśmy sięgnąć po odpowiedni nawóz, by dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednio zasilone rośliny odwdzięczą się intensywnością barw, dłuższym czasem kwitnienia oraz większą odpornością.
Jaki nawóz do hortensji?
Do dyspozycji posiadamy nawozy organiczne oraz nawozy mineralne. Pierwsze to przede wszystkim kompost, obornik i biohumus.
- kompost (pozyskany samodzielnie lub gotowy w postaci granulatu)
- biohumus (naturalny nawóz w płynie pochodzący z hodowli dżdżownic kalifornijskich)
- obornik (ale nie świeży, w postaci przekompostowanej lub gotowy granulat)
Nawozy organiczne wpływają korzystnie na strukturę podłoża i żyzność gleby. Kompost i obornik mieszamy delikatnie z wierzchnią warstwą ziemi, a biohumus, odpowiednio rozcieńczony, wykorzystujemy do podlewania.
Do pielęgnacji hortensji warto zastosować także specjalistyczne nawozy mineralne. Ich skład został skomponowany odpowiednio pod potrzeby tej grupy roślin. Nie zaleca się korzystania z preparatów uniwersalnych, gdyż zawarty w nich wapń może powodować u hortensji chlorozę (żółknięcie liści). Bez obaw możemy skorzystać z nawozów do rododendronów i wrzosów, które wykazują podobne zapotrzebowanie.
Nawóz do hortensji w granulacie
Możemy go stosować od kwietnia do sierpnia co 4 tygodnie, stosując się do określonej na opakowaniu dawki. Nawożenie poprzez podsypywanie rośliny jest proste i szybkie. Dla większej wygody możemy sięgnąć bo długo działające preparaty, systematycznie uwalniające składniki odżywcze. Taki nawóz wystarczy zastosować jeden raz w sezonie.
Nawóz do hortensji w płynie
Stosowane po rozcieńczeniu z wodą do podlewania. Obecne w nim składniki są szybko wchłaniane przez rośliny, dlatego sięgajmy po nawóz w tej postaci, kiedy zauważymy niepokojące objawy, świadczące o niedoborze składników.
Nawozy barwiące do hortensji
Ukierunkowane na lepsze wybarwienie kwiatów i wzmocnienie kolorów. Wśród nich znajdziecie np. nawóz do niebieskiej hortensjimarki Target.
Nawożenie hortensji środkami bogatymi w azot należy zakończyć w sierpniu. W ich miejsce mogą pojawić się nawozy jesienne z potasem i fosforem, które wzmacniają rośliny przed nadchodzącą zimą.