Fytoftoroza iglaków – jest to choroba wywoływana przez grzyby z rodzaju Phytophthora. Atakuje nie tylko iglaki, ale także rośliny ozdobne oraz uprawne, jednak w tym artykule skupimy się właśnie na iglakach.

Jak rozpoznać fytoftorozę?

W początkowych stadiach choroba nie daje widocznych na pierwszy rzut oka objawów, ponieważ w pierwszej kolejności atakuje część podziemną rośliny, utrudniając jej pobieranie wody i składników odżywczych. Gdy zmiany zaczynają pojawiać się na igłach, choroba jest już w zaawansowanym stadium, dając mniejszą szansę na odratowanie zaatakowanej rośliny. Są jednak symptomy, które mogą pomóc zareagować we właściwym momencie. Jednym z objawów tego, że coś złego dzieje się w korzeniach za sprawą grzybów Phytophthora, są brązowo-brunatne przebarwienia pojawiające się na korze. Po zdjęciu kory, w tym samym miejscu będą dobrze widoczne, czerwono-brązowe pierścienie. Jeżeli coś takiego zostanie zaobserwowane, to znak, że trzeba jak najszybciej zastosować odpowiednie środki przeciwko tej groźnej chorobie. Najbardziej charakterystycznym objawem fytoftorozy jest matowienie, żółknięcie, następnie całkowite brązowienie igieł i zamieranie pędów. Choroba może zaatakować jedynie pojedynczy pęd, podczas gdy pozostałe wyglądają na zdrowe lub od razu porazić większe partie rośliny.

Fytoftoroza iglaków

Czynniki sprzyjające pojawieniu się choroby:

Fytoftoroza szybko rozwija się w podłożu wilgotnym, w wysokiej temperaturze, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca przed posadzeniem iglaka i zadbanie o odpowiednią przepuszczalność gleby. Kolejnym istotnym czynnikiem jest kupowanie zdrowych roślin z zaufanego, sprawdzonego źródła.

Profilaktyka:

• zadbanie o odpowiednią przepuszczalność gleby, poprzez dodanie warstwy drenażowej bądź wymieszanie podłoża z piaskiem lub perlitem
• należy unikać nadmiernego podlewania rośliny
• wybieranie odmian roślin odpornych na daną chorobę
• przed posadzeniem, korzenie rośliny można wymoczyć w fungicydzie zapobiegającym rozwinięciu się choroby grzybowej
• trzeba ostrożnie i umiarkowanie stosować nawozy azotowe, ponieważ nadmiar azotu w glebie sprzyja rozwojowi nie tylko fytoftorozy, ale i innych chorób grzybowych
• stosowanie preparatów profilaktycznych, takich jak np. Biosept Active lub Polywersum WP

Fytoftoroza - jak wygląda

Zwalczanie fytoftorozy:

Gdy profilaktyka to za mało I widzimy, że roślina ewidentnie zmaga się z chorobą, należy jak najprędzej zastosować odpowiednie preparaty zwalczające fytoftorozę, takie jak np. Proplant 722SL. Bardzo ważne jest, żeby działać zarówno dolistnie, jak i doglebowo. Chore części rośliny, bądź całą roślinę w przypadku zaawansowanych stadiów infekcji, należy wykopać I spalić, a glebę potraktować preparatem grzybobójczym iprzez jakiś czas wstrzymać się z sadzeniem nowych w tym miejscu. Powodem jest to, że grzyby z rodziny Phytophthora są bardzo odporne I mogą być obecne w glebie jeszcze przez jakiś czas.

Proszę pamiętać, że w przypadku pojawienia się danej choroby w ogrodzie, należy dedykowanymi preparatami potraktować nie tylko zainfekowaną roślinę, ale również te znajdujące się w promieniu kilku metrów od niej.

Powiązane produkty

28,99 zł
Opakowanie: 12 ml preparat na bazie ekstraktu z grejpfruta wspomaga uprawę roślin stymuluje wzrost i ukorzenianie dba o bujne kwitnienie środek w 100% naturalny
51,99 zł
Opakowanie: 5 g środek 100% naturalny wzmacnia odporność roślin zwalcza choroby grzybowe wydajność: 10 litrów gotowego do użycia preparatu
Środki ochrony roślin

Proplant 722 SL zwalcza fytoftyrozę 10ml, Target

Target
011083
15,99 zł
Opakowanie: 10 ml stosowany prewencyjnie i interwencyjnie można stosować poprzez podlewanie lub za pomącą opryskiwaczy ręcznych fytoftyroza, mączniak rzekomy, zgorzel zgnilakowa Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.