Mączniak rzekomy to określenie stosowane na grupę chorób roślin, wywoływane przez grzybopodobne organizmy z rodziny Oomycota Arx (inaczej lęgniowce). Jak go rozpoznać i zwalczyć? Dowiesz się z tego artykułu.

Narażone rośliny:

• Wszelkiego rodzaju warzywa
• Winorośl
• Drzewa i krzewy owocowe
• Rośliny ozdobne

Przykładowe odmiany mączniaka rzekomego:

- mączniak rzekomy cebuli
- mączniak rzekomy chmielu
- mączniak rzekomy dyniowatych
- mączniak rzekomy kapustowatych
- mączniak rzekomy róży
- mączniak rzekomy słonecznika

mączniak rzekomy cebuli

Jak rozpoznać mączniaka rzekomego?

Początkowo objawy nie są jednoznaczne. Porażone chorobą rośliny mogą wyglądać jak np. przypalone przez słońce. Górna część pokrywa się plamami o różnych kolorach. W zależności od rośliny, która została zaatakowana, barwa może być żółta, pomarańczowa, brązowa, niekiedy nawet brunatna. Najpierw są niewielkie i nieregularne, później zaczynają się łączyć w jedno większe skupisko. Najbardziej charakterystyczną cechą mączniaka rzekomego jest nalot (może być biały, szary lub fioletowy), który pojawia się nie na wierzchniej stronie liścia, jak u mączniaka prawdziwego, lecz na spodniej. Naleciałość przypomina w konsystencji mąkę, bardzo łatwo zetrzeć ją palcem.

Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby:

Mączniak rzekomy rozwija się w wilgotnym środowisku przy umiarkowanie ciepłych temperaturach. Zwilżanie liści przy podlewaniu jest czymś, co bardzo zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się choroby na roślinie. Ciasne nasadzenia oraz przenawożenie także tworzy warunki bardzo korzystne dla tego grzyba.

Mączniak rzekomy zdjęcia

Profilaktyka:

• Sadzenie odmian odpornych na daną chorobę
• Usuwanie zainfekowanych części roślin i utylizowanie ich
• Unikanie moczenia liści przy podlewaniu
• Zakładanie upraw w miejscach przewiewnych
• Regularne wietrzenie upraw szklarniowych

Uwaga! Proszę pamiętać, że usuniętych części zainfekowanej rośliny nie należy kompostować, gdyż nadal znajdują się w nich patogeny.

Jakie preparaty stosować na mączniaka rzekomego?

W przypadku zauważenia objawów mączniaka rzekomego, należy zastosować jeden z fungicydów: Amistar 250SC, Miedzian Extra 350SC, Miedzian 50WP lub Proplant 722SL.

Mączniak rzekomy przykłady

Powiązane produkty

Środki ochrony roślin

Amistar 250 SC zwalcza choroby warzyw, Target

Target
12,99 zł
Opakowanie: 5 ml / 25 ml przeciwdziała chorobom grzybowym poprawia jakość zbiorów prosty w użyciu Wybierz opakowanie z listy poniżej. Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).
Środki ochrony roślin

Proplant 722 SL zwalcza fytoftyrozę 10ml, Target

Target
011083
13,99 zł
Opakowanie: 10 ml stosowany prewencyjnie i interwencyjnie można stosować poprzez podlewanie lub za pomącą opryskiwaczy ręcznych fytoftyroza, mączniak rzekomy, zgorzel zgnilakowa Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.