Zaraza ziemniaczana na pomidorach jest to choroba wywoływana przez grzybopodobne organizmy (łac. Phytophthora infestans), które znane są przede wszystkim z niszczenia upraw ziemniaków, jednak mogą atakować również inne rośliny z rodziny Psiankowatych, w tym pomidory. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy, jak można je zwalczyć oraz jak zapobiegać.

Jak rozpoznać zarazę ziemniaczaną na pomidorach?

Choroba atakuje zarówno uprawy gruntowe jak I szklarniowe. Pierwsze objawy można zaobserwować już w kwietniu, jednak najsilniej choroba atakuje na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy też na pomidorach zaczynają pojawiać się brunatne bądź szarawe plamy. Zmiany mogą ujawnić się na każdej z części rośliny – liściu, łodydze bądź owocu. Owoc, który nie jest w pełni dojrzały, może pokryć się twardymi, wypukłymi plamami, nazywanymi twardą zgnilizną. Jeżeli lato jest chłodne i wilgotne, na zaatakowanej roślinie pojawia się biały nalot. W takich warunkach choroba postępuje bardzo szybko. Lato suche i upalne może spowolnić rozwój infekcji.

Porażone części rośliny w sprzyjających warunkach bardzo szybko obumierają. Owoce dotknięte zarazą ziemniaczaną nie są zdatne do spożycia nawet po odkrojeniu zmiany chorobowej, gdyż stają się gorzkie w smaku.

Zaraza ziemniaczana na pomidorach

Czynniki sprzyjające pojawieniu się choroby:

Jak wcześniej zostało już wspomniane, zarazie ziemniaczanej sprzyja chłodne i wilgotne lato. Zbyt ciasne nasadzenia, zwilżanie rośliny przy podlewaniu i wilgoć utrzymująca się na jej powierzchni przez 3-4 dni również bardzo zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia.

Zaraza ziemniaka - Profilaktyka:

• Rośliny należy sadzić w odpowiednim rozstawie, zapewniając im właściwą ilość miejsca.
• Moczenie liści przy podlewaniu jest niewskazane.
• Nie należy sadzić pomidorów w bezpośrednim sąsiedztwie ziemniaków, a także w ziemi, która wcześniej służyła do hodowli innych psiankowatych, bez wcześniejszego odkażenia gleby. Phytophthora infensans jest w stanie przetrwać w resztkach roślin pozostawionych w podłożu.
• Szklarnie i tunele foliowe należy koniecznie wietrzyć. Niebezpieczeństwo tych upraw wynika ze sporych różnic w temperaturach pomiędzy dniem a nocą. W wyniku tego na liściach, pędach i owocach skrapla się para wodna, która sprzyja rozwojowi choroby.
• Warto wybierać odmiany genetycznie bardziej odporne na daną chorobę. Zanim wystąpią objawy, naturalna odporność może zostać wzmocniona poprzez stosowanie preparatów na bazie naturalnych składników.
• W przypadku posiadania odmian o różnym czasie owocowania, należy bacznie obserwować te wczesne, gdyż to na nich najczęściej pojawia się zaraza ziemniaczana. Jeżeli tak by się stało, należy jak najszybciej interweniować i potraktować zapobiegawczo zdrowe uprawy odpowiednimi preparatami, natomiast zainfekowane usunąć i spalić.
• Po zakończonej uprawie należy dokładnie usunąć resztki roślin z gleby i odkazić podłoże odpowiednimi preparatami

Uwaga! Proszę pamiętać, że usuniętych części zainfekowanej rośliny nie należy kompostować, gdyż nadal znajdują się w nich patogeny.

Zaraza na pomidorach

Jakie preparaty należy stosować na zarazę ziemniaczaną na pomidorach?

Po pojawieniu się pierwszych objawów należy wykonać oprysk preparatem grzybobójczym. Do jednych z najpopularniejszych należą: Amistar 250 SC, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Revus 250 SC oraz Signum 33WG. Można stosować je także profilaktycznie. W uprawach ekologicznych dobrze sprawdzi się preparat z ekstraktem z grejfruta, taki jak Biosept Active lub gotowy do użytku środek naturalny – Agricolle.

Powiązane produkty

Środki ochrony roślin

Amistar 250 SC zwalcza choroby warzyw, Target

Target
13,99 zł
Opakowanie: 5 ml / 25 ml przeciwdziała chorobom grzybowym poprawia jakość zbiorów prosty w użyciu Wybierz opakowanie z listy poniżej. Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).
28,99 zł
Opakowanie: 12 ml preparat na bazie ekstraktu z grejpfruta wspomaga uprawę roślin stymuluje wzrost i ukorzenianie dba o bujne kwitnienie środek w 100% naturalny
Środki ochrony roślin

Miedzian Extra 350 SC owoce 30 ml, Target

Target
007390
19,99 zł
Opakowanie: 30 ml szerokie spektrum działania skuteczny w walce z chorobami grzybowymi dopuszczalny w rolnictwie ekologicznym Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).
25,99 zł
Pojemność: 750 ml 100% naturalny | brak okresu karencji ogranicza występowanie chorób grzybowych tj. szarej pleśni czy mączniaka odpowiedni do roślin ozdobnych, warzyw i owoców
Środki ochrony roślin

Revus 250 SC zwalcza choroby warzyw 5 ml, Target

Target
007475
14,99 zł
Opakowanie: 5 ml zwalcza choroby grzybowe odporny na zmywanie działa wgłębnie i powierzchniowo Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).
Środki ochrony roślin

Signum 33WG 10 g grzybobójczy Sumin

Sumin
005283
25,90 zł
Opakowanie: 10 g zastosowanie interwencyjne lub zapobiegawcze szeroki zakres zwalczania chorób do stosowania na warzywa, owoce, rośliny ozdobne Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.