Mączlika najczęściej można spotkać na roślinach ozdobnych i warzywach. Preferuje ciepły i suchy klimat, dlatego często żeruje w szklarniach i domach. Istnieje wiele gatunków tego szkodnika, natomiast w Polsce najpopularniejszy jest mączlik szklarniowy, różanecznikowy oraz warzywny. Gatunek ten cechuje się szybkim tempem rozmnażania, dlatego ważne jest, żeby zwalczanie rozpocząć od pierwszych objawów.

Charakterystyka mączlika

Mączlika można rozpoznać po charakterystycznym mlecznym kolorze skrzydeł oraz żółtawym ciele. Osobniki dorosłe osiągają do 10-15 mm, są widoczne gołym okiem. Larwy występują w kolorze białym lub żółto-różowym, są lekko spłaszczone. Mączlik żeruje od spodu liścia, tam także składa jaja. Wysysa z roślin cenne soki, co doprowadza do żółknięcia, usychania, a na końcu odpadania liści. Dodatkowo, uszkodzona przez szkodniki roślina wydaje spadź (lub rosę miodową), która stanowi pokarm dla grzybów, a te przyczyniają się do ograniczania fotosyntezy.

Mączliki na roślinie

Najczęściej występujące odmiany mączlika to:

Mączlik szklarniowy – żeruje w szklarniach, mieszkaniach, na tarasach. Atakuje warzywa (kapustę, pomidory, paprykę, oberżynę, sałatę), ale także rośliny ozdobne i domowe (surfinie, pelargonie, róże, gerbery, paprocie, fuksje). W szklarniach spotkać go można od maja do września, potem je opuszcza, by żerować na roślinach ogrodowych. Na okres jesienny z powrotem szukają miejsca w pomieszczeniach.

Mączlik warzywny – odróżnia się ciemnymi plamkami na skrzydłach. Pojawiają się na roślinach kapustowatych (kapuście, kalafiorze, brokule, jarmużu) oraz na roślinach dzikorosnących (wilczomleczu, mniszku lekarskim, mleczu polnym).

Mączlik różanecznikowy – jak nazwa wskazuje, występuje na różanecznikach.

Jak rozpocząć walkę z mączlikiem?

Przede wszystkim warto zacząć od naturalnego sposobu - przemywania liści. Po potrząśnięciu zainfekowaną rośliną, szkodniki zostaną spłoszone i na chwilę odlecą. Wtedy nadarzy się okazja na zabieg. Do przygotowania roztworu potrzebne będzie szare mydło i czosnek. W odpowiedniej proporcji z wodą, preparat będzie gotowy do użycia. Należy pamiętać, żeby umyć także dolną część liścia. Warto usunąć także te liście, na których osadzi się duża ilość larw.

Przy większej ilości szkodników można sięgnąć po gotowe preparaty. Najpopularniejszym i jednym z najsilniejszych jest Mospilan 20 SP, który działa na wiele gatunków owadów (w tym gąsienice, mszyce, pchełki, wciornastki, opuchlaki, czy zwójki). Polecany szczególnie przy większych uprawach i inwazjach, ponieważ 10 g proszku starczy nawet na 50 l oprysku.

Kolejną propozycją będzie Neemazal – T/S, który zwalcza wszelkie owady ssące i gryzące. Do stosowania na warzywach, owocach i roślinach ozdobnych. Posiada krótki okres karencji.

Multi Insekt Spray firmy Substral świetnie sprawdzi się przy ekologicznych uprawach, ponieważ jest w pełni naturalny, nie posiada okresu karencji. Umieszczony w wygodnej butelce z atomizerem, gotowy do użycia. Działa kontaktowo – blokuje szkodnikom dostęp do powietrza.

Emulpar firmy Target działa na tej samej zasadzie. Można stosować go również na roślinach domowych. Preparat dostępny w dwóch wariantach – spray lub koncentrat. Niektóre gatunki mączlika mogą się uodpornić na konkretny oprysk, który będzie stosowany zbyt często lub jako jedyna metoda zwalczania. Warto co jakiś czas zmieniać preparat, stosując inne zamienniki.

Profilaktyka – jak nie doprowadzić do inwazji mączlika?

Zwalczanie całej inwazji szkodników może być niezwykle trudne i czasochłonne, dlatego warto rozpocząć działanie tuż po pierwszych objawach na roślinach. Można także wykorzystać sposoby zapobiegawcze, które od początku nie dopuszczą do ataku mączlików. Przede wszystkim, polecane jest stosowanie metod monitorowania – przy użyciu żółtych tablic lepowych. Świetnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i w ogrodach, czy szklarniach. Na tablicach znajduje się specjalny klej. Zwabiony żółtym kolorem szkodnik przykleja się, bez możliwości wydostania się. Pułapki umieszczone na wysokości do metra, mogą pomóc w łapaniu owadów, a także w ich wczesnej identyfikacji. Dzięki temu, można zapobiec poważnej inwazji, od razu stosując odpowiedni oprysk.

Jeżeli chodzi o rośliny domowe, te najlepiej będzie zraszać wodą (zwłaszcza w okresie zimowym) lub przecierać ich liście domowym preparatem z czosnku. W doniczce można umieścić małą tablicę lepową. Mączliki nie lubią zapachu niektórych ziół i kwiatów, dlatego warto sadzić aksamitki, nagietki, rumianek, czy bazylię, żeby skutecznie je odstraszyć. Jeżeli w pobliżu roślin rosną chwasty, należy się ich regularnie pozbywać. Stanowią one źródło pożywienia dla wszelkich szkodników.

Stosowanie Emulparu na mączlika

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.