Turkuć podjadek jest szkodnikiem żerującym głównie w ziemi. Szczególnie lubi tereny wilgotne, podmokłe oraz ciepłe. Żywi się wszystkim (pokarmem zarówno mięsnym jak i roślinnym), natomiast najbardziej lubuje się w korzeniach młodych roślin oraz bulwach, dlatego może stanowić zagrożenie dla Twojego ogrodu.

W pojedynkę nie wyrządzi wielu szkód, natomiast zadomowiony w glebie, buduje gniazda, co później przyczyni się do jego masowego występowania. W takiej ilości, turkuć będzie trudnym, ale nie niemożliwym do pokonania przeciwnikiem. W artykule przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na zwalczanie turkuci.

Jak rozpoznać turkucia?

Przede wszystkim, najpierw należy sprawdzić, czy występujący w ogrodzie szkodnik, to na pewno turkuć podjadek. Na szczęście, owady te są bardzo charakterystyczne, głównie poprzez ich rozmiar – dorosłe osobniki osiągają nawet do 6 cm. Posiadają gruby pancerz oraz trzy pary odnóży, w czym te przednie są większe i masywniejsze od tylnych.

Taka budowa ułatwia im żerowanie w ziemi – budują one podziemny system tuneli. Turkucie szczególnie lubią gleby wilgotne i ciepłe, żyzne oraz przepuszczalne. Często można znaleźć je w ogródkach warzywnych lub przydomowych, na działkach. Za dnia nie wychodzą z gleby, dlatego trudno jest je zobaczyć. Najlepszym sposobem jest obserwacja ziemi – będzie ona lekko uniesiona nad korytarzami. Dodatkowo, pojawiają się w niej małe otwory.

Czy turkuć może być przyjacielem?

Pomimo wielu szkód, jakie może wyrządzić turkuć podjadek, może także pozytywnie wpłynąć na nasz ogród. Przede wszystkim, oprócz korzeni i bulw, szkodnik ten żywi się także ślimakami, larwami mniejszych owadów, pędrakami i drutowcami. Dodatkowo, tunele turkuci przyczyniają się do spulchniania i napowietrzania gleby.

Metody na zwalczanie turkucia

Jest kilka sposobów na pozbycia się szkodników – od ,,pułapek’’ do specjalnych preparatów. Pierwszym sposobem jest zastosowanie obornika końskiego. Ociepla podłoże, użyźniając je, tworząc przez to idealne warunki do gromadzenia się turkucia, który na okres jesienny szuka miejsca do zimowania. Przed przymrozkami nawóz należy wykopać, usuwając przy tym szkodniki.

Kolejnym sposobem będą także pułapki. Wystarczy umieścić dwa pojemniki na trasie korytarza turkucia. Jest to bardziej czasochłonna metoda, ale nie uszkadza gleby ani roślinności.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Są one jak najbardziej skuteczne, niestety często bywają szkodliwe dla podłoża, przez co nie zaleca się używania ich przy uprawach warzyw oraz roślin ozdobnych.

Bezpieczniejszą dla środowiska metodą będzie stosowanie naturalnego nawozu B-Defence, marki Green Star. Wspomaga on właściwości gleby, działa odstraszająco na nie tylko turkucie, ale także nornice, krety, pędraki. Podobne działanie posiada nawóz Talpax, tej samej firmy. W pełni bezpieczny dla zwierząt i środowiska, pozwala na zwalczanie szkodników nawet w uprawach ekologicznych.

Dodatkowo, można także zastosować środki zapobiegawcze przeciw turkuciom. Najprostszym sposobem jest posadzenie w ogrodzie roślin działających odstraszająco. Roślinami takimi będą na przykład: macierzanka, olsza czarna, korona cesarska czy kocimiętka. Można także umieścić gałązki tych roślin przy tunelach turkuci.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.