Hortensje od lat cieszą się niesłabnącą sławą. To przepiękne rośliny, które wyglądają zjawiskowo zarówno sadzone w grupach jak i jako pojedyncze solitery. Odpowiednio zadbane, kwitną długo i obficie. Niestety jak wszystkie inne rośliny, także i one niekiedy chorują. W naszym artykule przedstawimy charakterystykę kilku najczęściej pojawiających się chorób oraz szkodników. Zapraszamy do czytania.

Dlaczego hortensje chorują:

Na początek warto przytoczyć kilka czynników, które mogą wpłynąć na zwiększenie się prawdopodobieństwa pojawienia się chorób. Należą do nich:

Nieprawidłowe stanowisko. Co prawda hortensje bukietowe są bardzo tolerancyjne i dobrze rosną zarówno na stanowisku nasłonecznionym jak i półcienistym, jednak hortensja ogrodowa nie jest tak wytrzymała i zbyt silne słońce może doprowadzić do poparzenia liści i osłabienia całej rośliny.
Nieodpowiednie pH gleby. Przy sadzeniu hortensji, warto zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże. Można użyć gotowego Podłoża do Hortensji firmy Target o pH 5,0-6,0, w którym odnajdzie się zarówno hortensja ogrodowa jak i bukietowa. Ta pierwsza preferuje niekiedy nawet niższe pH (4,5-5,5). Im bardziej kwaśne, tym kwiaty rośliny stają się bardziej niebieskie.

Zbyt gęste nasadzenia. Należy tego unikać tak naprawdę przy każdej roślinie. Gdy rośliny są posadzone między sobą bardzo blisko, cyrkulacja powietrza jest słaba, a poziom wilgoci wysoki. To idealne środowisko do rozwoju chorób grzybowych.

Hortensje

Najczęściej występujące choroby hortensji:

Mączniak prawdziwy – charakterystyczna choroba, którą dosyć łatwo rozpoznać. Na liściach pojawiają się białe bądź szare plamy, które można zetrzeć palcem. Atakuje niekiedy także inne części rośliny – pęd bądź liść. Prowadzi do deformacji porażonych partii, ogólnego osłabienia, a nawet śmierci.

Preparaty, które mogą okazać się pomocne: Amistar 250SC, Scorpion 325SC bądź Topas 100EC.


Szara pleśń – jednym z pierwszych objawów jest pojawienie się wodnistych, gnilnych plam. Następnie roślina zaczyna pokrywać się białym, pylistym nalotem. Zaatakowane części brunatnieją i obumierają.

Preparaty warte uwagi w walce z tą chorobą: Switch 62,5 WG lub Polyversum WP.

Rdza – objawia się brunatno-czerwonymi plamami na liściach. Z czasem mogą ciemnieć i opadać. Choroba szczególnie dobrze rozwija się, gdy jest wilgotno i ciepło. Rzadko doprowadza do dużych uszkodzeń, ale znacząco osłabia roślinę, sprawiając, że staje się bardziej podatna na inne choroby i przemarzanie zimą.

Preparaty na rdzę: Fungimat AL, Saprol, Syllit 65 WP.

Plamistość liści – na liściach rośliny, która została dotknięta przez tą chorobę, pojawiają się plamy o różnych kształtach I rozmiarach. Czasami są w kolorze brązowym, czasami żółtym, czerwonym bądź rudym. Niekiedy wokół występuje czerwona obwódka. Z biegiem czasu plamy mogą ciemnieć i zlewać się, doprowadzając do przedwczesnego gubienia liści. Choroba powoduje ogólne osłabienie i spowalnia wzrost.

Środki zwalczające: Miedzian 50 WP, Scorpion 325 SC, Polyversum WP.

Chloroza – jest to choroba spowodowana niepoprawnym pH gleby. Gdy jest ono zbyt wysokie (pH zasadowe), hortensja może mieć problem z pobieraniem składników odżywczych z podłoża, co w konsekwencji prowadzi do wybarwienia się liści. Początkowo stają się blade, z czasem żółkną, a następnie opadają. Na początku warto przy pomocy zestawu do badania pH gleby sprawdzić, czy rzeczywiście jest ono zbyt wysokie. Jeżeli to rzeczywiście okaże się źródło problemów, pH należy obniżyć np. używając nawozu zakwaszającego firmy Target.

Choroby hortensji - rozpoznanie
Plamistość liści na hortensji

Szkodniki atakujące hortensje:

Mszyce – niewielkie owady w kolorze zielonym, białym bądź czarnym, które nie gardzą żadną rośliną. Żerują na różnych częściach rośliny, wypijając jej sok i prowadząc do ogólnego osłabienia. Mogą przenosić chorobotwórcze patogeny.

Preparaty zwalczające: Mospilan 20 SP, Laser 940EC

Przędziorki – to mini pajączki, które, podobnie jak mszyce, wypijają sok z rośliny, doprowadzając do jej osłabienia. Są łatwe do zdiagnozowania, gdyż ich obecności towarzyszy delikatna pajęczynka.

Preparaty zwalczające: Agrocover Koncentrat, Ortus 50SC, Laser 940EC.

Powiązane produkty

Podłoża i dodatki

Podłoże do hortensji 20 l Target

Target
009356
15,99 zł
Opakowanie: 20 l gotowe podłoże przeznaczone do krzewów hortensji  nadaje się również do innych roślin kwaśnolubnych  na bazie torfu frezerowego zapewnia świetne warunki do wzrostu i rozwoju rośliny  pH 4.0 - 5.0
Środki ochrony roślin

Scorpion 325 SC rośliny ozdobne 30ml, Target

Target
010260
39,99 zł
Opakowanie: 30 ml wydajne opakowanie chroni rośliny przed infekcjami wystarczy jedno użycie w sezonie Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).
Nawozy do tui i iglaków

Zestaw do badania pH gleby Biopon

226944
18,90 zł
Opakowanie: 10 szt. pasków + woda destylowana 100 ml wynik testu już po 30 sekundach wygodny i łatwy sposób zweryfikowania odczynu pH gleby

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.