Na pielęgnację trawnika po zimie składa się kilka czynności, o które warto zadbać, by cieszyć się piękną i nienaganną zieloną przestrzenią.

1. Wertykulacja trawnika – na czym polega?

Z obumarłych części traw, na powierzchni gleby powstaje tzw. filc, który w efekcie stanowi nieprzepuszczalną warstwę, utrudniającą przenikanie wody i składników pokarmowych. Zabieg wertykulacji ma na celu porozcinanie tej naturalnej zapory poprzez nakłuwanie darni na głębokość ok. 2 cm. Do tego zadania możemy wykorzystać wertykulator lub specjalne grabie o bardzo ostrych zębach.

Kiedy wertykulować trawnik?

Taki zabieg powinniśmy wykonywać co roku, najlepiej wczesną wiosną. Nie zaleca się wertykulacji na trawnikach młodszych niż 2-letnie.

2. Aeracja trawnika – na czym polega?

Aeracja, podobnie jak wertykulacja polega na pionowym nakłuwaniu darni, tylko na większą głębokość bo 8-10 cm, co 10-15 cm. Jęśli mamy do czynienia z ciężkimi i nieprzepuszczalnymi glebami, zabieg możemy wykonać gęściej. Efektem tej czynności pielęgnacyjnej jest napowietrzenie gleby, poprawa wymiany gazowej oraz usunięcie dwutlenku węgla, będącego wynikiem procesów metabolicznych. W praktyce nasz trawnik w krótkim czasie znacznie zyskuje na swoim wyglądzie.

Schemat aeracji trawnika

Schemat procesu aeracji i jej wpływ

Nakładki na buty do aeracji

Nakładki na buty do aeracji

Narzędzia do aeracji trawnika

Do wykonania zabiegu możemy zastosować aerator, który nakłuwa darń za pomocą specjalnych szpikulców. Jeśli posiadamy niewielką powierzchnię z powodzeniem możemy wykorzystać do tego celu widły. Ciekawą propozycją są specjalne nakładki z kolcami na buty. Aerację przeprowadzamy na trawnikach nie młodszych niż 3-letnie. Zazwyczaj proces ten powtarzamy co 2 lata, a na lekkich i piaszczystych glebach nawet co 3.

Aerator do trawnika w płynie – alternatywa do mechanicznej aeracji

Preparat zawiera kompozycję mikroorganizmów, które wzbogacają glebę w kwasy humusowe, pochodzące z rozkładu resztek skoszonej trawy. Taka gleba potrafi gromadzić więcej substancji odżywczych i lepiej magazynuje wodę. Środek skutecznie napowietrza i regeneruje trawnik, zapewniając mu zdrowy wygląd. Poprawiona struktura podłoża, które jest mniej zbite i bardziej natlenione. Do korzeni łatwiej dociera woda i ważne składniki pokarmowe. Aerator w płynie należy podłączyć do węża ogrodowego z bieżącą wodą i po prostu spryskać trawnik. Preparat może stanowić alternatywę lub wsparcie dla aeracji mechanicznej.

3. Wałowanie trawy – na czym polega?

Okres zimy i przemarzanie gleby skutkuje wypychaniem jej fragmentów i tworzeniem nierówności. Wałowanie polega zatem na wyrównywaniu powierzchni, na której rośnie trawa. Zabieg wskazany także ogrodach naruszonych przez krety czy nornice. Nie należy go wykonywać na ciężkich i nieprzepuszczalnych glebach, gdzie dodatkowe ubicie pogorszyłoby właściwości podłoża. Wałowanie trawnika należy wykonać na 3 dni przed planowanym pierwszym koszeniem, gdy ten jest wilgotny (ale nie przemoknięty).

4. Piaskowanie trawnika – na czym polega?

Zabieg piaskowania najlepiej wykonać po uprzedniej wertykulacji lub aeracji, tak aby piasek wypełnił miejsca nacięć i nakłuć. Zalecany na ciężkich i nieprzepuszczalnych glebach. Piasek rozrzucamy za pomocą łopaty, by następnie rozprowadzić go z użyciem grabi. W efekcie takich działań trawnik staje się gęstszy, a przepuszczalność gleby znacznie wzrasta.

5. Nawożenie trawnika

Zabieg nawożenia jest bardzo ważny dla kondycji trawnika i należy wykonać go już z początkiem wiosny, jak tylko trawnik odpowiednio przeschnie. Kolejne nawożenia przeprowadzamy co 4-6 tygodni, a ostatnie nie później niż w drugiej połowie sierpnia. Dostępne na rynku nawozy do trawy w formie profesjonalnych mieszanek pozwalają dostarczyć trawie wszystkich niezbędnych składników. Warto zwrócić uwagę na nawozy z dodatkiem mączki bazaltowej, która dostarcza dodatkowo wiele wartościowych pierwiastków. Naturalna krzemionka zwiększa odporność roślin na choroby, a wapń i magnez wpływają korzystnie na rozwój roślinności. W przypadku nawozu Zadbany Trawnik z mączką bazaltową Target będziemy potrzebować ok. 40 g granulatu na 1 m2 powierzchni trawnika. Zabieg polega na jego równomiernym rozsypaniu i obfitym podlaniu.

Aerator biologiczny do trawnika

Aerator biologiczny do trawnika

Zadbany trawnik
Nawóz do trawy z mączką bazaltową

Nawóz Zadbany Trawnik z mączką bazaltową Target

Nawóz do trawy z mikroskładnikami

Nawóz do trawników z mikroskładnikami

Nawóz do trawników zagęszczający

Nawóz do trawników zagęszczający i wypierający chwasty

Powiązane produkty

23,99 zł
Cena za wybrane opakowanie - preparat gotowy do użycia 600 ml lub koncentrat 30 ml. Aerator w płynie 600 ml - gotowy do użycia Koncentrat 30 ml - uzupełnienie w postaci koncentratu rozpuszczanego w wodzie i stosowanego wraz z butelką Aerator w płynie. Wybierz opakowanie z listy poniżej. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.