Marzec to czas, kiedy przyroda powoli budzi się do życia, a temperatury stają się coraz wyższe. Sprzyjająca, przedwiosenna aura zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jest to bardzo ważny miesiąc, gdyż właśnie teraz rusza nowy sezon wegetacyjny. Warto zakasać rękawy i zająć się ogrodem, by cieszyć oko przez kolejne miesiące zdrową, zadbaną przestrzenią. Podpowiadamy, czym należy zająć się w ogrodzie w marcu oraz jakie rośliny sadzić.

TRAWNIK

Jeżeli chcemy mieć zadbaną murawę, zabiegi pielęgnacyjne warto zacząć już w marcu. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy wykonać, jest oczyszczenie trawnika z wszelkich martwych liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogą uniemożliwić mu swobodny wzrost. Po usunięciu zanieczyszczeń czas na pierwsze koszenie. Nie należy przycinać trawy bardzo mocno, najwyżej na 5-6 cm. Następne cięcia w roku mogą być już mocniejsze, nawet do 4 cm.

Kolejnym, niezwykle ważnym punktem do odhaczenia jest wertykulacja trawnika. Jest to zabieg polegający na pionowym nacinaniu trawnika, co ma na celu usunięcie filcu, który tworzy się z obumarłych części roślin. Sfilcowany trawnik gorzej przepuszcza wodę i powietrze. W dłuższej perspektywie może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Proszę pamiętać, że nie należy wertykulować młodych, jednorocznych trawników.

Aeracja trawnika

Areacja to kolejny zabieg pielęgnacyjny, który można wykonać w marcu, żeby przygotować go na sezon. Innymi dogodnymi terminami są: kwiecień-maj, ewentualnie sierpień-listopad. Areacja polega na nakłuwaniu trawnika specjalnym urządzeniem, bądź zwyczajnymi widłami ogrodniczymi. Czynność ma na celu przerzedzenie zbyt zagęszczonej i zbitej warstwy ziemi. Dzięki temu do trawnika dociera więcej powietrza, woda lepiej wsiąka, a działanie nawozów jest skuteczniejsze. Dodatkowo, korzenie trawy po areacji rozrastają się, dzięki czemu jest ona odporniejsza na deptanie.

Niezbędnym zadaniem do wykonania w marcu jest pierwsze nawożenie w roku. Po zimie trawa, tak samo jak inne rośliny, potrzebuje dawki wieloskładnikowego nawozu mineralnego, najlepiej ze zwiększoną dawką azotu, który pobudzi naszą murawę do wzrostu. Najlepsze są nawozy długo uwalniające, które każdego dnia od rozsypania, uwalniają niewielkie ilości składników mineralnych, za to przez bardzo długi czas. Dzięki temu wystarczy dwa razy nawieźć trawnik przez cały rok. Jeżeli nie zapowiada się na deszcz, zaleca się obficie podlać trawnik.

aeracja trawnika w specjalnych butach

PRZYCINANIE

Marcowa aura sprzyja przycinaniu niektórych gatunków drzew i krzewów, ale należy wiedzieć, że nie każdy wymaga takiego zabiegu w tym miesiącu.

Oto spis kilkunastu gatunków, którym sprzyja przycinanie w marcu:
Drzewka owocowe: jabłonie, grusze, pigwy, śliwy, nieszpułki
Krzewy owocowe: maliny, porzeczki, winorośl
Rośliny ozdobne: Tawuła japońska, hortensja bukietowa i krzewiasta, budleja Dawida, lawenda wąskolistna, wrzosy, pięciornik krzewiasty, róże, ketmia syryjska

Marzec, zanim pąki zaczną się rozwijać, to także ostatni dzwonek na przycinanie żywopłotów. Kolejny miesiąc to czas, kiedy ptaki zaczynają okres lęgowy i zagnieżdżają się w krzewach.

przycinanie

PORZĄDKOWANIE OGRÓDKA

Bardzo przyjemną częścią marcowych porządków, jest rozpoczęcie przygotowywania ogrodu pod pojawienie się nowych roślin, a także rozkwit już zamieszkałych. Przedstawiamy listę zadań do wykonania:

1. Jeżeli w marcu utrzymują się dodatnie temperatury i nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków, można zdecydować się na ściągnięcie osłon z roślin, które zabezpieczały je przed przemarznięciem. Pochmurna i wilgotna pogoda jest najbardziej sprzyjająca do tego zadania.

2. Przygotowanie gleby na rabatach i grządkach, poprzez usunięcie opadłych liści, chwastów oraz innych zanieczyszczeń, spulchnienie gleby, a także wzbogacenie jej nawozem bądź kompostem, żeby rośliny miały lepszy start w nowym sezonie wegetatywnym

3. Warto sprawdzić rośliny obecne w naszym ogrodzie pod kątem obecności chorób grzybowych bądź szkodników

4. Początek marca, jeżeli ziemia nie jest zmarźnięta, jest dobrym momentem na przesadzanie drzewek i krzewów

JAKIE NASIONA WARZYW MOŻNA WYSIEWAĆ W MARCU?

W namiotach foliowych można wysiewać nieco mniej odporne rośliny, takie jak: niektóre odmiany sałaty, por, koper, szpinak, marchewka, rzodkiewka. Nasiona, które dobrze znoszą chłód i są zdolne wykiełkować w gruncie nawet przy niskich temperaturach (najlepsza pora to druga połowa marca). Należą do nich: koper ogrodowy, szpinak, pasternak, pietruszka korzeniowa, jarmuż, wczesne odmiany marchwi oraz rzodkwi, rzodkiewki, groch i bób. Gdyby temperatury drastycznie spadły, należy przykryć grządki agrowłókniną, żeby nie doprowadzić do ich przemarznięcia.

JAKIE KWIATY SADZIĆ W MARCU?

Do gruntu możemy posiać: smagliczkę, rezedę, powój trójbarwny, nagietek, kłosowiec, pachnący groszek, gipsówkę, chabry.

W ciepłym miejscu z przeznaczeniem na rozsady można siać: żeniszek, tytoń ozdobny, szałwia błyszcząca, niecierpek, lwia paszcza, lewkonia, heliotrop, kleome, cynia, aster chiński, aksamitka.

Tak jak w przypadku warzyw, warto mieć pod ręką agrowłókninę, gdyby temperatura nagle drastycznie spadła.

Powiązane produkty

Nawozy do trawy

Nawóz do trawników 25 kg FruktoVit

FruktoVit
009491
149,99 zł
Opakowanie: 25 kg soczysta zieleń gęsta, zwarta darń odpowiedni zarówno przy zakładaniu nowych, jak i nawożeniu wieloletnich trawników

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.