Mocznik to związek organiczny z grupy azotowych. Ma postać krystalicznego, białego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Mocznik jest najczęściej używanym związkiem azotowym w ogrodnictwie, ponieważ jest łatwo przyswajalny przez rośliny.

Mocznik jako nawóz

Azot jest kluczowym składnikiem odżywczym, niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, a jego dostępność w glebie często determinuje jakość i ilość plonu. Szacuje się, że mocznik zawiera aż 46% azotu w swoim składzie, także jest naprawdę świetnym wyborem do naszego ogrodu. Stosowanie go niesie za sobą liczne korzyści, takie jak na przykład pobudzenie roślin do wzrostu, szczególnie korzeni, liści i łodyg, oraz poprawa intensywności wybarwienia zielonych części krzewów, drzew, kwiatów I warzyw. Rośliny, którym zapodamy mocznik, stają się odporniejsze na choroby, a także łatwiej przyswajają dobroczynne pierwiastki.

• Nie należy stosować mocznika zamiast nawozu jesiennego, ponieważ azot pobudza rośliny do wzrostu i pracy, co nie jest wskazane, gdy roślina kończy okres wegetacyjny i przygotowuje się do spoczynku. Pogorszy to jej zimoodporność.

• Stosując mocznik, warto pamiętać o tym, że ma działanie zakwaszające.

• Na glebach, które zostały niedawno zwapnowane, nie poleca się od razu używać tego nawozu, ponieważ w połączeniu z wapnem, łatwo o jego utlenienie.

Nawożenie mocznikiem

Metody stosowania mocznika

Przy stosowaniu nawozów mocznikowych, bardzo istotne jest trzymanie się proporcji podawanych przez producenta na opakowaniu. Przenawożenie azotem może mieć niekorzystne skutki dla roślin.

Istnieją dwie metody używania mocznika – można stosować go doglebowo lub dolistnie.

Metoda doglebowa polega na równomiernym rozprowadzeniu granulek mocznika według proporcji podanych przez producenta. Jest szczególnie korzystna na wzmocnienie korzeni.

Metoda dolistna polega na sporządzeniu roztworu wodnego i opryskaniu nim rośliny. Ten sposób pozwala na szybkie zaspokojenie zapotrzebowania na azot, ponieważ w tej formie roślina łatwo go przyswaja. Należy jednak robić to jedynie w dni pochmurne, najlepiej nie bardzo gorące. Mocznik w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, może doprowadzić do poparzenia rośliny.

Mocznik nawóz

Mocznik do kompostownika

Dodatnie mocznika do kompostownika przyśpiesza proces rozkładu biomasy, a także wzbogaca materiał organiczny w dodatkowy azot. Najłatwiej dodać go w formie rozpuszczonego w wodzie roztworu. Należy pamiętać, by raz na dwa-trzy tygodnie przerzucić kompost, w celu napowietrzenia go.

Mocznik na parch jabłoni

Tak, mocznik może być stosowany jako pomoc w walce z parchem jabłoni. Jest to choroba, która w mniejszym bądź większym stopniu pojawia się w sadach każdego roku. Za infekcję odpowiadają workowate zarodniki, które rozwijają się na zeszłorocznych liściach. Wykonanie bardzo dokładnego oprysku z roztworu zawierającego mocznik w październiku, tuż przed tym jak jabłonie zaczną zrzucać liście, może znacząco przyczynić się do zminimalizowania prawdopodobieństwa silnego ataku parchu jabłoni w kolejnym roku. Dzieje się tak dlatego, iż mocznik przyśpiesza proces rozkładania się materii organicznej, czyli także liści, a co za tym idzie – redukuje ilość zarodników grzybowych, które przetrwają do wiosny.

Powiązane produkty

Nawozy jednoskładnikowe

Mocznik Ogród Start

Ogród Start
25,90 zł
Opakowanie: 2 kg lub 5 kg Wybierz opakowanie z listy poniżej. uniwersalny nawóz azotowy poprawia kondycję roślin  stosowany przedsiewnie, pogłównie lub dolistnie do roślin domowych, ogrodowych oraz balkonowych  pozytywnie wpływa na uwodnienie 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.