Storczyk, inaczej nazywany orchideą to jedna z najpopularniejszych roślin, które często są hodowane w polskich domach. Jako że ich popularność z roku na rok rośnie, warto wiedzieć, jak o nie dbać, żeby długo cieszyły oko i rosły zdrowo. Czy ich pielęgnacja naprawdę jest tak trudna, jak często można przeczytać w różnych artykułach? Niekoniecznie. Wystarczy znać potrzeby tej rośliny i poświęcić jej nieco uwagi.

Podłoże do storczyków

Wiele osób może się zdziwić, że storczyki kupione w kwieciarni bądź markecie, nie są posadzone w ziemi, lecz ich korzenie rosną w luźnej mieszance kory i kokosowych wiórków. Jest tak dlatego, iż w swoim naturalnym środowisku storczyki rosną na drzewach, a korzenie służą im do przytwierdzania się do chropowatej powierzchni oraz pobierania wody z powietrza, także różnią się tym od większości roślin domowych. Warto o tym pamiętać gdy postanowimy przesadzić naszą orchideę. Zakrycie jej korzeni klasyczną ziemią do kwiatów, może doprowadzić do gnicia bądź zanikania, a w konsekwencji do śmierci rośliny.

Jeżeli więc klasyczna ziemia się nie nadaje, co powinniśmy wybrać? Większość odmian storczyków preferuje podłoże na bazie kory i mchu. Można pokusić się o samodzielne wykonanie takiej mieszanki z kory, włókien kokosowych bądź mchu i keramzytu, lub kupić po prostu gotową mieszankę przeznaczoną do storczyków w sklepie ogrodniczym, taką jak np. Gotowe podłoże do storczyków 5l firmy Target lub Podłoże do storczyków 7 l firmy Westland.

Pielęgnacja storczyków

Doniczka

Najlepsze do hodowli storczyków są przezroczyste doniczki z licznymi otworami na dnie. Pozwala to na stałe monitorowanie stanu korzeni. Kolejnym profitem przemawiającym za wyborem tego typu doniczki jest duża ilość światła, która dociera do rośliny. Nie powinna być zbyt duża, bo orchidea preferuje ciasne pojemniki. Dziury na dnie są niezbędne, ponieważ potrzebuje dobrego odpływu. Jeżeli przezroczysta doniczka nie jest czym, co spełnia wymagania estetyczne posiadacza storczyka, można zdecydować się na dodatkową osłonkę, ale warto, żeby była ona większa niż sama doniczka, zapewniając swobodny przepływ powietrza.

Przesadzanie

Najlepiej jest przesadzać storczyki co około dwa lata, bądź natychmiast, jeżeli zauważymy pleśń na korzeniach – w takim wypadku należy jak najszybciej wymienić podłoże, które może być siedliskiem patogenów. Warto to również zrobić, jeżeli korzenie wychodzą poza doniczkę, bądź roślina od dłuższego czasu nie kwitnie. Najlepszą porą jest wiosna, gdy roślina nie kwitnie.

Stanowisko

Roślina potrzebuje dużo światła, warto wybrać dla niej stanowisko jasne, jednak nie bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści. Warto więc brać pod uwagę dobrze oświetlone stanowisko ze światłem rozproszonym. Niewskazane są miejsca cieniste, ponieważ w takim rośliny mogą nie zakwitnąć.

Zraszanie

To bardzo istotny punkt w pielęgnacji storczyków. Kilka razy w tygodniu warto zrosić storczyki przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej (taka sama powinna być do podlewania). Pryska się jedynie korzenie I liście z odległości około 30 centymetrów, by do rośliny dotarła wyłącznie delikatna mgiełka. Zapewnia to roślinie odpowiednią wilgotność, która jest potrzebna do zdrowego wzrostu. Można też zdecydować się na postawienie nawilżacza powietrza w pobliżu orchidei.

Nawożenie

Są dwie metody nawożenia storczyków. Robi się to albo metodą podlewania rozrobionym roztworem wodnym lub opryskania rozpuszczonym preparatem. Obie są tak samo skuteczne. Do nawożenia storczyków warto wybrać preparaty dedykowane specjalnie do orchidei, gdyż te do roślin kwitnących mogą mieć zbyt niskie stężenie potrzebnych im substancji. Preparatami godnymi uwagi są Biohumus Max do storczyków 1 l, Target Natural bądź Nawóz mineralny w żelu do storczyków 0,5 l firmy Biopon. Zabieg należy wykonywać co około dwa tygodnie lub rzadziej. Można też przyjąć zasadę, że nawozimy storczyki co trzecie podlewanie. Na czas zimy, używanie roztworów powinno zostać całkowicie wstrzymane.

Jak pielęgnować storczyki

Powiązane produkty

Nawozy do kwiatów doniczkowych

Biohumus Max do storczyków 1 l, Target Natural

Target
006676
15,99 zł
Opakowanie: 1 litr 100% ekologiczny koncentrat może być stosowany cały rok poprawia właściwości podłoża wpływa korzystnie na rozwój roślin

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.