Hortensje cieszą się niesłabnącą sławą. Nie ma co się dziwić, jest to niezwykle piękna, długo kwitnąca roślina, która występuje w licznych odmianach i pokrojach. Dzięki temu świetnie wkomponuje się w praktycznie każdy zakątek ogrodu.

Pochodzi z Azji, od wieków jest hodowana zarówno w Japonii jak i Chinach. Występuje także w Ameryce Północnej i Południowej. Naturalnie rośnie w lasach oraz na skalistych stokach, niektóre gatunki można spotkać wzdłuż wybrzeży. Ich ogromnym atutem, poza pięknym wyglądem, jest fakt, iż nie są one roślinami inwazyjnymi, czyli nie „uciekają” z ogrodów i nie wnikają do ekosystemu.

Do Europy zawitały w XVIII wieku i są często spotykane po dziś dzień. Jakie odmiany najczęściej widuje się w Polsce? Tego dowiecie się, czytając nasz artykuł.

Najczęściej spotykane rodzaje hortensji w Polsce

• Hortensja ogrodowa
• Hortensja bukietowa
• Hortensja pnąca
• Hortensja dębolistna
• Hortensja drzewiasta/krzewiasta

Hortensje

Hortensja ogrodowa

Inaczej Hydrangea Macrophylla to krzew kwitnący, osiągający, zależnie od odmiany, od 50 cm do 1,5 m wysokości, Ma duże, owalne bądź sercowate liście w kolorze ciemnozielonym. Kwiatostany występują w formie kulistych baldachogronów złożonych z wielu małych kwiatków. Pojawia się w wielu różnych kolorach – różowych, niebeskich, fioletowych, białych, czerwonych i dwubarwnych. To, co sprawia, że hortensja ogrodowa jest wyjątkowa to jej zdolność do zmiany barwy kwiatów pod wpływem pH gleby. W glebie zasadowej mają zazwyczaj swój pierwotny kolor, jednak po zmianie pH gleby na kwaśny, mogą stać się niebieskie. Zabieg ten nie przyniesie skutków przy białych hortensjach.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja bukietowa

Jej nazwa łacińska to Hydrangea Paniculata. To krzew, który występuje w licznych odmianach, osiągających od 1 do 3 metrów wysokości. Tworzy duże, piramidalne lub stożkowate kwiatostany, które początkowo są białe, następnie mogą zmienić kolor w miarę dojrzewania na różowy, czerwony bądź zielony. Liście są lancetowate, zielone. To, co sprawia, że hortensja bukietowa jest wyjątkowa to jej długo utrzymujące się kwiatostany, które nadają ogrodowi bajkowy wygląd, szczególnie w okresie letnim I wczesno-wiosennym. Dodatkowo hortensja bukietowa jest stosunkowo odporną rośliną na choroby i szkodniki, a także wykazuje znacznie większą tolerancję na różne warunki glebowe i atmosferyczne, niż inne hortensje. To czyni ją świetną rośliną do uprawy dla ogrodników o różnym stopniu doświadczenia.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

Hortensja pnąca

Znana także jako Hydrangea anomala. Jak nazwa wskazuje, jest to pnącze. Cechuje się dużymi, białymi kwiatostanami. Nisko rosnące odmiany osiągają od 2 do 3 metrów długości odnóg, natomiast te wyższe potrafią rozrastać się na 30 metrów. Liście są sercowate, ząbkowane, zazwyczaj zielone. Niezbędne w hodowli tej hortensji są podpory. Można prowadzić ją po pergolach, ogrodzeniach bądź ścianach. Nadają ogrodowi romantyczny charakter, szczególnie w okresie letnim.

Hortensja pnąca

Hortensja dębolistna

Czyli Hydrangea Guercifolia – gatunek rośliny z rodziny hortensjowatych. Jest krzewem osiągającym od 1 do 3 metrów wysokości. Jej kwiaty są podobne do kwiatów hortensji bukietowej, jednak są nieco mniejsze i delikatniejsze. Początkowo kolor jest kremowo-biały, jednak z biegiem czasu zmienia się na różowy, a zimą po przekwitnięciu – różowo-brązowy. Bardzo ciekawe są liście, które mają kształt niemal identyczny do liści dębu. Występują w kolorze zielonym, przebarwiają się jesienią na żółto bądź czerwono I opadają na zimę.

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna

Hortensja drzewiasta/krzewiasta

Te dwie nazwy – drzewiasta i krzewiasta stosuje się zamiennie. Łacińska nazwa to Hydrangea Arborescens. Jest to krzew osiągający rozmiary 1,8-3 metry wysokości i podobne, bądź większe szerokości. Pędy początkowo są zielone, z biegiem czasu drewnieją. Kwiaty występują zwykle w kolorze białym, różowym bądź zielonym. Są bardzo duże, raczej spłaszczone i okrągłe niż stożkowate. Liście spore (do 15 cm) w kształcie serc, o zielonym kolorze.

Hortensja drzewiasta Annabelle

Hortensja drzewiasta Annabelle

Powiązane produkty

Nawóz do hortensji

Nawóz do hortensji 350 g Magiczna Siła

Substral
101037
25,90 zł
Opakowanie: 350 g utrzymuje odpowiednie pH gleby zapewnia obfite kwitnienie wzmacnia wybarwienie kwiatostanów wydajny, starcza na 350 l roztworu
Podłoża i dodatki

Podłoże do hortensji 20 l Target

Target
009356
15,99 zł
Opakowanie: 20 l gotowe podłoże przeznaczone do krzewów hortensji  nadaje się również do innych roślin kwaśnolubnych  na bazie torfu frezerowego zapewnia świetne warunki do wzrostu i rozwoju rośliny  pH 4.0 - 5.0
Podłoża i dodatki

Podłoże do hortensji 50 l Target

Target
009363
30,99 zł
Opakowanie: 50 l gotowe podłoże przeznaczone do krzewów hortensji  nadaje się również do innych roślin kwaśnolubnych  na bazie torfu frezerowego zapewnia świetne warunki do wzrostu i rozwoju rośliny  pH 4.0 - 5.0

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.