Ziemiórki to szkodniki występujące głównie w warunkach domowych. Najbardziej lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Dorosłe osobniki nie wyrządzają szkód na roślinach, natomiast ich larwy chowają się w doniczkach, zjadając korzenie. Na walkę z tymi szkodnikami przedstawiamy kilka domowych pomysłów, a także specjalne środki interwencyjne oraz profilaktyczne.

Jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórki to małe muszki, osiągające 2-8 mm. Mają brązowe lub czarne ubarwienie. Dorosłe osobniki nie przynoszą szkód, ale składają jaja (nawet do 400 tygodniowo), z których przepoczwarzają się larwy – to one przyczyniają się do obumierania roślin. Małe, półprzezroczyste robaczki, żerują w ciepłym i wilgotnym podłożu, zjadając korzenie. Prowadzi to do osłabienia rośliny, a następnie do brązowienia i usychania liści. Proces żerowania może trwać do dwóch tygodni, po czym larwy przemieniają się z poczwarki w dorosłego osobnika. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy w podłożu faktycznie mamy do czynienia z ziemiórkami, będzie umieszczenie na glebie kawałka ziemniaka. Działa na zasadzie pułapki – po zostawieniu go na kilkanaście godzin, zwabi larwy na powierzchnię, skąd będzie je łatwiej usunąć.

Ziemiórki

Sposoby na zwalczanie ziemiórek (w każdym stadium rozwoju)

Na zwalczanie dorosłych osobników świetnie sprawdzą się domowe sposoby. Łatwa w przygotowaniu pułapka z octu oraz płynu do naczyń, zwabi i utopi wszelkie muszki (także owocówki).

Wykorzystać można także gotową przynętę – żółte tablice lepowe. Ziemiórki, zachęcone żółtą barwą, przykleją się do tablicy, bez możliwości uwolnienia. Tablice można umieścić w doniczce lub zawiesić na roślinie. Do stosowania także w ogrodzie lub szklarniach.

Zwalczanie larw ziemiórek może okazać się trudniejsze. Przede wszystkim warto od razu zastosować specjalny środek. NeemAzal – T/S to naturalny produkt zwalczający nie tylko ziemiórki, ale także mszyce, przędziorki, wszelkiego rodzaju gąsienice. W pełni bezpieczny do stosowania w domu. Produkt w formie koncentratu do sporządzenia zawiesiny, można stosować jako oprysk dolistny lub do podlania podłoża (co w przypadku larw ziemiórek jest bardziej polecaną opcją).

Inną opcją będzie Polysect 005 SL marki Substral. Środek o działaniu systemicznym, wnika w głąb rośliny, zabezpieczając ją od wewnątrz. Do stosowania także na roślinach ogrodowych. W przypadku roślin domowych, warto zachować bezpieczeństwo względem dzieci i zwierząt.

Profilaktyka – jak nie dopuścić do nawrotu inwazji?

Przede wszystkim, warto zacząć od wymiany podłoża po oprysku. Zmniejszone zostanie ryzyko pozostałości larw czy jaj. Poza tym, świeża ziemia posiada więcej sprzyjających mikroelementów dla prawidłowego rozwoju rośliny. Należy pamiętać, żeby nie doprowadzić do ponownego przelania gleby. Warto stosować regularnie domowe opryski – napar z czosnku, którym można oczyścić liście oraz podlać glebę.

Oprócz tego, świetnie sprawdzą się pałeczki doglebowe przeciwko szkodnikom. Pałeczki Specjalne ,,O’’ wzbogacone o naturalną mikoryzę i guano, uodporniają roślinę na atak insektów. Można stosować je profilaktycznie lub jako aktywną walkę ze szkodnikami. W zależności od wielkości doniczki, należy użyć od jednej do czterech sztuk.

Dodatkowe działanie nawożące posiadają pałeczki Sanium Pin marki Protect Garden. Także do stosowania interwencyjnego lub zapobiegawczego, zwalczają m.in. ziemiórki, tarczniki, mszyce czy mączliki szklarniowe. Wzbogacone o azot, fosfor i potas, sprzyjają szybkiemu i zdrowemu rozwoju roślin.

Powiązane produkty

Środki ochrony roślin

Polysect 005SL na ziemiórkę i wełnowca 25 ml Substral

Substral
7100597
Opakowanie: 25 ml formie koncentratu wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe na roślinę działa powierzchniowo owady żywiące się sokami rośliny giną nawet jeśli nie zostały opryskane. Uwaga: Środek może zakupić wyłącznie osoba pełnoletnia (dowiedz się więcej).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.