Mączka bazaltowa to produkt w 100% naturalny. Powstaje w wyniku zmielenia bazaltu, czyli skały wulkanicznej. Ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, w tym również ekologicznym. W jakim celu można użyć mączki bazaltowej w ogrodzie? Dowiecie się tego, czytając nasz artykuł.

Właściwości mączki bazaltowej:

• Dzięki zawartości składników mineralnych oraz mikroelementów, mączka poprawia strukturę gleby, czym zwiększa jej przepuszczalność i zdolność do zatrzymywania wody.

• Mączka bazaltowa ma pH zasadowe. • W skład mączki bazaltowej wchodzi 45-50% krzemionki, związki glinu, żelaza, magnezu, wapnia oraz mikroelementy, takie jak potas, fosfor, mangan, miedź, bor, siarka, tytan i sód.

• Jest to produkt naturalny, dzięki czemu jest łagodny dla środowiska, w przeciwieństwie do wielu innych, chemicznych zamienników.

• Mączka bazaltowa NIE wpływa toksycznie na zwierzęta, ludzi i organizmy wodne.

Mączka bazaltowa

Zastosowanie w ogrodzie:

• Mączka bazaltowa może być z powodzeniem używana jako nawóz do roślin, włączając w to te, które rosną w ogrodach ekologicznych. Dzięki bogactwu składników mineralnych i mikroelementów, mączka świetnie nawozi glebę, co bezpośrednio wpływa także na rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Mączka korzystnie wpływa również na wilgotność gleby, magazynując wodę oraz składniki odżywcze. Jest to szczególnie istotne w przypadku wystąpienia suszy pogodowej bądź fizjologicznej. Warto również dodać, że mączką nie da się przenawozić, gdyż produkt ten stopniowo uwalnia do gleby swoje dobrodziejstwa.
• Mączka bazaltowa może być używana w zamian za nawóz jesienny, ponieważ nie zawiera azotu i nie pobudzi roślin do wzrostu.
• Jeżeli wystąpi taka potrzeba, mączkę bazaltową można użyć do zwiększenia pH gleby z kwaśnej na zasadową. Ze względu na swoją zdolność do odkwaszania gleby, nie poleca się używać mączki do roślin kwaśnolubnych, takich jak np. borówki, rododendrony, hortensje oraz wrzosy.
• Regularne stosowanie mączki bazaltowej, może zwiększyć odporność rośliny na choroby oraz stres środowiskowy.
• Dzięki lepszej dostępności do składników odżywczych i wody oraz stymulacji roślin do wzrostu, mączka bazaltowa może przyczynić się do zwiększenia plonów.
• Sprawdzi się jako nawóz do trawników z mchem, gdyż najczęstszą przyczyną wystąpienia mchu jest zbyt kwaśna ziemia.
• Warto dodać mączkę bazaltową do obornika bądź kompostu. Ma ona umiejętność wiązania amoniaku, więc zneutralizuje nieprzyjemne zapachy wydzielane przez biomasę. Może także przyśpieszyć proces rozkładania się materii organicznej w kompostowniku. Zalecana proporcja to 5 kg mączki bazaltowej na 100 kg obornika/kompostu.

Mączka bazaltowa na choroby grzybowe:

Mączka bazaltowa ma szerokie zastosowanie. Jest produktem, który może być pomocny w walce z chorobami grzybowymi. Jak to działa? Należy rozpylić pewną ilość białego proszku nad rośliną np. przez sitko, tak jak mąkę, lub wziąć pewną ilość na dłonie i klasnąć. Bazalt powinien ją dokładnie pokryć, ale nie można przesadzić. Zabieg polega na oblepieniu strzępków grzybni, co uniemożliwia im dalsze rozprzestrzenianie się. Regularne stosowanie może znacząco zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się chorób. Zalecana dawka to: 1-2 kg na 100 m2, przynajmniej raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że mączka nie jest typowym środkiem na choroby grzybowe i w przypadku niezaobserwowania poprawy, wskazane jest zastosować środki nakierowane na walkę z konkretną przypadłością.

Mączka bazaltowa a szkodniki:

Mączka bazaltowa może być z powodzeniem używana do walki ze szkodnikami takimi jak np. mszyce, gąsienice, stonki ziemniaczane i inne. Tak jak w przypadku chorób grzybowych, należy rozpylić proszek nad rośliną. Najlepiej zrobić to wczesnym rankiem, gdy na dworze jest rosa, wtedy roślina zostanie dokładnie oblepiona. Mączka bazaltowa zatyka kanaliki oddechowe owadów, powodując ich uduszenie się. Metoda jest ekologiczna i bezpieczna, ponieważ bazalt w tej postaci jest nietoksyczny, jednak należy wziąć pod uwagę, że zaszkodzić można również pożytecznym owadom takim jak np. osy.

Mączka bazaltowa na ślimaki:

Jedną z metod na zabezpieczenie roślin przed ślimakami, jest rozsypanie warstwy mąki bazaltowej wokół grządek. Taka bariera jest ciężka do przejścia dla ślimaków, ponieważ proszek oblepia ich ciało, utrudniając poruszanie się. Dodatkowo w skład mąki wchodzi miedź, od której ślimaki stronią.

Dawkowanie mączki bazaltowej:

• Na glebach, które nie są jałowe, wystarczy 2-3 kg na 100 m2

• W sadach dawka jest większa: 10-15kg na 100 m2

• Przy przesadzaniu roślin doniczkowych, na 5 l wystarczą dwie łyżki stołowe mączki

• Podczas zakładania trawnika, można użyć 2 kg na 10 m2

• Na już istniejący trawnik: 0,5-1kg na 10 m2

Powiązane produkty

Mączka bazaltowa

Mączka bazaltowa 10 kg Sumin

Sumin
015107
27,90 zł
Opakowanie: 10 kg odkwasza oraz napowietrza glebę stanowi naturalną barierę przed ślimakami wspomaga ochronę przeciwko mszycom oraz chorobom grzybowym
Mączka bazaltowa

Mączka bazaltowa 3 kg Sumin

Sumin
014872
12,90 zł
Opakowanie: 3 kg odkwasza oraz napowietrza glebę stanowi naturalną barierę przed ślimakami wspomaga ochronę przeciwko mszycom oraz chorobom grzybowym

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Pliki cookies zbierane są w celu poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.